Bağışıklık sistemini güçlendiren propolise talep arttı

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 nedeniyle Türkiye’de bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenler, C vitaminin yoğun olarak bulunduğu meyve ve sebzenin yanı sıra arı sütünden elde edilen propolise de ilgi gösteriyor.

Son dönemde insanların yoğun olarak yöneldiği gıda takviyeleri arasına giren propolis, arıların kovanlarını korumak için kullandığı sistem sayesinde güçlü antioksidan ve antimikrobiyal özelliği ile biliniyor. Tamamen doğal olan propolis, insanların bağışıklık siteminin korunmasında da fayda sağlıyor.

Propolisin mucize bir ilaç olduğunu belirten Ağrı Arıcılar Birliği Başkan Yardımcısı Ebubekir Demir, yıllar önce kan kanserine yakalanan oğlunun tedavisinde propolis kullandığını ve oğlunun Allah’ın izni ile şifa bulduğunu söyledi.

“Propolis mikrop öldürücü olduğu gibi virüsleri de yok edicidir”

Propolisin arının üretmiş olduğu bir ürün olduğunu söyleyen Demir,

“Propolis gerçekten mucizevi bir üründür. Propolisi arı, ağaçların ve bitkilerin reçinesinden alır. Kendi kovanını korumak ve hijyenleştirebilmek için propolisi üretir. Propolis mikrop öldürücü olduğu gibi aynı zamanda virüsleri de yok edicidir. Benim oğlum kan kanserine yakalandı, ben oğlum için arıcılık yaptım. O dönemde oğluma propolisi çok yedirdim ve şimdi iyi ve o da arıcılık yapıyor. Elhamdülillah şifayı Allah verdi. Tabi bunların yanında bal, polen, arı sütü, arı ekmeği bunları da verdim ama propolisi çok verdim.” dedi.

“Mısırda firavunlar öldüğü zaman çürümemeleri için bununla mumyalıyorlarmış”

Yüksek olan taleplere arıcılık yapmasaydılar yetiştirmelerinin mümkün olmayacağını ifade eden Demir, “Propolisi kovan içinden propolis tuzaklarıyla veya kovan içinde kazıyarak çıkarırız insanların hizmetine sunarız. Mısırda firavunlar öldüğü zaman çürümemeleri için bununla mumyalıyorlarmış. Arı kovanına yabancı böcek veya herhangi bir şey girdiği zaman arı onu öldürdüğünde büyükse arı onu kovandan dışarı atamaz propolisle onu sarar o orada kalır ki biz fark edip çıkarıp atıncaya kadar. Çünkü propolisle sarıldığı zaman koku yapmaz bozulmaz. Coronavirus nedeniyle insanlar propolise yöneldiler.” şeklinde konuştu.

KAYNAK:https://dogruhaber.com.tr/haber/660561-bagisiklik-sistemini-guclendiren-propolise-talep-artti/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.