Bağışıklığı güçlendiren mucize: Arı sütünün faydaları nelerdir? Arı sütü nasıl tüketilir?

Arılar sadece besin değeri yüksek olan  bal değil aynı zamanda sütte verirler. Bağışıklık sistemi için inanılmaz faydası olan bu besinde tıpkı bal gibi zor süreçlerle elde edilir. İşçi arılar tarafından salgılanan bu besin Kraliçe arının beslenmesi içindir. Arı sütü polenle elde edilmez. Keşfi sonrası yüzyıllar boyunca sağlık amaçlı tüketilmiştir. Arı sütünün faydaları nelerdir? Arı sütü nasıl tüketilir?

Arı sütü, arıların yutak bezlerinde salgıladıkları bir maddedir. Bu süt, bal arılarının; enzimleri, bal özleri ve taşıdıkları milyonlarca çiçek özünden oluşur. Kıvamı koyu sarı ve beyazdır. Tadı ekşidir ve kesin bir kokuya sahiptir. Ancak arı sütünün polenleme ile bir ilgisi yoktur. İşçi arıların bu salgılamayı yapıp kovanlara koymasının tek amacı Kraliçe arıyı beslemektir. Arı sütünün ürüme organları üzerinde olumlu etkisi vardır. Çünkü içerisinde üremeyi artıran enzim ve hormonlar bulunmaktadır. İçerisinde doğada bulunan bütün vitamin, mineral ve maddeleri barındırır. Bu süt vücudu tüm hastalıkların yanı sıra kanserli hücrelere karşı da korur. Arı sütü üzerinde halen araştırmalar devam etmektedir. İçerisinde bulunan değerli diğer maddeleri keşfedilmektedir. Yüzyıllar boyunca Çin’de tüketilen bu besinin birçok hastalığın tedavisinde doğal ilaç olarak kullanılmıştır. Özellikle son yıllarda artan şeker hastalığı için fayda sağlayan arı sütü kandaki şeker indeksini dengeler.

 • Arı sütü vücudun temel sistemi olan bağışıklık üzerinde olumlu etkileri vardır.
 • Çin’de yapılan bir araştırmada arı sütünün gençlik iksiri olduğu ortaya çıkarılmıştır. 
 • Gece yatmadan tüketildiğinde özellikle cilt yapısında bulunan hücrelerin hızla yenilenmesini sağlar. 
 •  Vücudun genel fonksiyonlarını güçlendirerek dayanıklılığını artırır. 
 • Bal ya da normal süt ile karıştırılıp tüketilebilir.
 • ARI SÜTÜ NASIL TÜKETİLİR?

 • Bal ile karıştırılıp tüketildiğinde vücudun performansını artırmanın yanı sıra yaşlanmaya meyilli hücreleri de yeniler. Özellikle hormon üretiminde sıkıntı yaşanılan bazı dönemler vardır. Hamilelik ve ergenlik gibi dönemlerdeki hormon gelişimlerini destekleyerek daha sağlıklı çoğalmalarını sağlar.
 • ARI SÜTÜNÜN FAYDALARI NELERDİR?

 •  İçerdiği antioksidan sayesinde bağışıklık sistemini kanserli hücrelere karşı güçlendirir.– Sporcuların kemik yapısını güçlendirerek yaşanma ihtimali olan eklem ve kas ağrılarını önler. Ayrıca ciltlerinde tahriş sonrası enfeksiyon kapma olasılığını da sıfırlar.

  – Kan basıncını dengeleyerek, damar sertleşmesi ve kalp hastalıklarını önler.

  – Gece yatmadan önce bir kaşık tüketildiğinde uyku problemini ortadan kaldırır. Aynı zamanda uyurken vücut hücrelerinin daha sağlıklı yenilenmesini destekler.

 •  Ciltteki yaşlanmaya neden olan hücrelerin oluşumunu engelleyerek, genç hücrelerin sayısını artırır. Aynı zamanda yara, darbe ve çiziklerin iyileşmesini hızlandırır. Vücudun hareket direncini arttırır.

   Kanda bulunan zararlı toksinlerin sayısını azaltarak eklemlerde oluşma ihtimali olan ödemleri engeller.

  – Anne karnındaki bebeğin bedensel ve zihinsel  gelişimini destekler.

 •  Hafızayı güçlendirdiği için alzheimer hastalığı riski olan kişilerin sürekli tüketmesi gereken bir besindir.– Mide ve bağırsak faaliyetlerini düzenler, sindirimi kolaylaştırır. Kabızlık ve şişkinlik rahatsızlıkların risklerini azaltır.

   Kullandığınız şampuanın içerisine iki çay kaşığı eklerseniz. Saç dökülmesini engelleyerek, saçın hacmini artırır.

  – Arı sütünü normal süt ile karıştırarak cildinize losyon olarak da kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.